Στοίχιμα

Κυριακή 17 Φεβρουαρίου 2013

"Φτιαγμένος" και για τα δύσκολα...

Παρά τους τραυματισμούς αλλά και τις αποχωρήσεις των Χαριτόπουλου και ΜακΓκραθ, ο ΠΑΟΚ κέρδισε εκτός έδρας το Περιστέρι με 55-63, με τον "Δικέφαλο" να δέχεται μόλις 22 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο,. Καλύτεροι οι Δέδας (16 πόντους) και Τσαιρέλης (12 πόντους)

Τα προβλήματα δεν "σταμάτησαν" του ΠΑΟΚ... Παρά τους τραυματισμούς των Χάτσερ και Μαργαρίτη, παρά τις αποχωρήσεις των ΜακΓκραθ και Χαριτόπουλου ο "Δικέφαλος" ήταν σοβαρός, δεν επηρεάστηκε στον αγώνα με τον Περιστέρι κα το κέρδισε με 55-63. Τσαιρέλης και Δέδας έδωσαν πολλές βοήθειες προς το τέλος του αγώνα, οι "ασπρόμαυροι" (είχαν από νωρίς το πρόβλημα με τα τέσσερα φάουλ του Χαραλαμπίδη) ήταν καλοί αμυντικά στο δεύτερο ημίχρονο (δέχτηκαν μόλις 22 πόντους) και κάπως έτσι έφτασαν σε ένα πολύ σημαντικό "διπλό" έχοντας πλέον τέσσερις σερί νίκες.
Σταθερά μπροστά λίγο μετά τα μισά της α' περιόδου
Το ματς ξεκίνησε καλύτερα για το Περιστέρι το οποίο εκμεταλλευόμενο τα -γρήγορα- τρία λάθη του ΠΑΟΚ προηγήθηκε 7-3 και αργότερα με 12-5, με τον Κανονίδη να φτάνει επτά πόντους και να δημιουργεί μεγάλα προβλήματα στον "Δικέφαλο".
Από εκεί και πέρα οι "ασπρόμαυροι" ανέβασαν την απόδοσή τους, μείωσαν στο καλάθι (14-12) στο 6' και ισοφάρισαν στη συνέχεια (14-14). Με δύο πόντους του Χρυσικόπουλου διαμορφώθηκε το 14-16 (0-8 σερί για τους "ασπρόμαυρους) και το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου ήταν 18-19 (σημαντικές βοήθειες από τον Δέδα που είχε φτάσει τους έξι πόντους).
Ο ΠΑΟΚ ήταν σταθερά μπροστά στο δεύτερο δεκάλεπτο (22-25) και πήρε διαφορά πέντε πόντων (24-29) στο 15' με τρίποντο του Χρυσικόπουλου. Παρά τα αρκετά του λάθη (9 έναντι 5 του Περιστερίου), ο "Δικεφάλος" διατηρούσε το προβάδισμα (28-30), το ματς πάντως ήρθε στα ίσα στο 18' (31-31) και το ημίχρονο έληξε με 33-35 (8 πόντους ο Δέδας και ο Χαραλαμπίδης και από 7 Χρυσικόπουλος και Κασελάκης).
Σταθερά μπροστά, καλή άμυνα και... διπλό
Oι δύο ομάδες ήταν σε απόσταση αναπνοής στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου (36-37 στο 23') αλλά από εκεί και πέρα ο ΠΑΟΚ "πάτησε" γκάζι και έφτασε στο +6 (36-42). Με δεύτερο συνεχόμενο τρίποντο του Νικολόπουλου η διαφορά ανέβηκε ακόμη περισσότερο (36-45) και έπειτα από πολλή ώρα πέτυχε καλάθι (38-45) το Περιστέρι (ήταν πρόβλημα τα τέσσερα λάθη του Χαραλαμπίδη).
Μετά το 40-47, ακολούθησαν δύο άστοχα σουτ του Κασελάκη και ένα λάθος του Παπαδόπουλου με αποτέλεσμα έτσι να μην... απομακρυνθεί κι άλλο ο ΠΑΟΚ από τους γηπεδούχους (11 παραπάνω ριμπάουντ ο "Δικέφαλος" έως εκείνη την ώρα). Πάντως άστοχη ήταν και η ομάδα του Κουστένη και ο ΠΑΟΚ (τέσσερα φάουλ είχε και ο Νικολόπουλος) που ήταν καλός αμυντικά (9 πόντους δέχτηκε μετά το 20') και κέρδιζε με 42-47 στο 30'.
Ο ΠΑΟΚ στο 33' ήταν μπροστά με 42-51, με τον Τσαιρέλη να έχει φτάσει τους 11 πόντους και να έχει "μαζέψει" 8 ριμπάουντ και οι "ασπρόμαυροι" διατηρούσαν αυτό το +9 (44-53 στο 35' μετά από καλάθι του Δέδα). Στο 36' οι "ασπρόμαυροι" μετά από βολή του Τσαιρέλη "έγραψαν" το 44-54 και με τρίποντο του Δέδα ο ΠΑΟΚ έκανε μεγάλο βήμα για την κατάκτηση της νίκης μιας και στο 37' η διαφορά έφτασε στο +11 (46-57). Στα λεπτά που απέμεναν ο έμπειρος παίκτης με ένα ακόμη τρίποντο διαμόρφωσε το 50-61 και αν και μείωσε το Περιστέρι σε 55-61 δεν άλλαξε κάτι.
Τα δεκάλεπτα: 18-19, 33-35, 42-47, 55-63