Σάββατο 16 Φεβρουαρίου 2013

Οι νέοι έδειξαν το δρόμο στους μεγάλους

Κ20 ΑΕΚ-ΠΑΟΚ 1-2

Πήραν το «διπλό» οι Νέοι

Η ομάδα νέων του ΠΑΟΚ κέρδισε σήμερα στην Αθήνα την ΑΕΚ με σκορ 2-1, σε ένα ματς στο οποίο ήταν πρωταγωνιστής ο Ταουσιάνης του ΠΑΟΚ που πέτυχε και τα δύο γκολ της ομάδας Κ20 του ΠΑΟΚ. Έτσι, οι νέοι του ΠΑΟΚ πέρασαν από την Αθήνα και έδειξαν το δρόμο για τους μεγάλους, οι οποίοι στις 19:30 αντιμετωπίζει την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ.

Ο ΠΑΟΚ πατούσε καλύτερα στο ξεκίνημα και του ακυρώθηκε γκολ του Κουλούρη, ως επιθετικό φάουλ στο 16΄. Ωστόσο στο 21΄, ο Ταουσιάνης άνοιξε το σκορ για την ομάδα του, έπειτα από παράλληλη σέντρα του Δεμηρτζόγλου. H AEK προσπάθησε να αντιδράσει, είχε μία πολύ καλή ευκαιρία με τον Παπαδημητρίου, όμως ο ΠΑΟΚ κράτησε και πήγε στο ημίχρονο, μπροστά στο σκορ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η ΑΕΚ πίεσε και ισοφάρισε στο 74΄, έπειτα από κόρνερ και κεφαλιά του Ναυπλιώτη. Το γκολ αυτό φαίνεται ότι "ξύπνησε" τους παίκτες του Κυριάκου Αλεξανδρίδη, ο οποίοι αντέδρασαν και στο 83΄ πήραν και πάλι το προβάδισμα με τον Ταουσιάνη, μετά από ασταθή απόκρουση του Μυλωνόπουλου, σε σουτ του Καραμπά.

Ο ΠΑΟΚ κράτησε ως το τέλος το 1-2 και πέρασε από την έδρα της ΑΕΚ.