Στοίχιμα

Κυριακή 19 Μαΐου 2013

Λύγισε στο τέλος!

Λύγισε στο τέλος! (photos)
Τη δεύτερή του ήττα έκανε ο ΠΑΟΚ στην PAOK Sports Arena, μιας και ηττήθηκε από τον Παναθηναϊκό με 61-71 στην αυλαία της κανονικής περιόδου του πρωταθλήματος μπασκετ...
Ο Δικέφαλος παρά το μεγάλο διάστημα αποχής από την αγωνιστική δράση εμφανίστηκε στο παιχνίδι ιδιαίτερα ανταγωνιστικός απέναντι στον Παναθηναϊκό και λύγισε στο τελευταίο δεκάλεπτο του παιχνιδιού, όταν οι επιλογές του στην επίθεση δεν ήταν και οι καλύτερες δυνατές.
Ο Μαρκόπουλος ξεκίνησε με ψηλό σχήμα, έχοντας άσο τον Χρυσικόπουλο και με εύστοχο τον Χάτσερ προηγήθηκε 9-5. Η καλή εικόνα της ομάδας συνεχίστηκε και στο 2ο δεκάλεπτο, με τον Δικέφαλο να προηγείται 20-14 και 24-19 στα μισά της περιόδου. Ο ΠΑΟΚ έλεγχε απόλυτα τον ρυθμό και είχε καλή περιφερειακή άμυνα. Ο Παναθηναϊκός στη συνέχεια βρήκε λύσεις στο σκοράρισμα, πέρασε μπροστά με 26-29 όμως ο Δικέφαλος κατάφερε να τελειώσει το ημίχρονο 33-33, με τον Δέδα να είναι ζεστός έξω από την γραμμή των 6,75.
Στο τρίτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι πήραν πόντους από τον Κάρι, ενώ Μαργαρίτης και Χρυσικόπουλος με ωραίες προσπάθειες έφεραν το σκορ στο 48-48. Στο τελευταίο δεκάλεπτο κρίθηκαν όλα. Βασικοί παίκτες του ΠΑΟΚ φορτώθηκαν φάουλ, ο Παναθηναϊκός πήρε μια διαφορά 9 πόντων, όμως ο Δικέφαλος έκανε την προσπάθεια να ξαναμπεί στο ματς. Μείωσε σε 57-61, αλλά κάποιες περίεργες αποφάσεις των διαιτητών σταμάτησαν την προσπάθεια και το παιχνίδι ολοκληρλωθηκε με το ταμπλό να γράφει 61-71.
Τα δεκάλεπτα: 13-13, 33-33, 48-48, 61-71
ΠΑΟΚ: Χάτσερ 11 (1), Κασελάκης 4 (1), Χαραλαμπίδης 14, Τσαιρέλης 1, Δέδας 10 (3), Μαργαρίτης 8, Παπαδόπουλος 6, Νικολόπουλος, Καλλές 2, Χρυσικόπουλος 5, Αμπαράς
ΠΑΟ: Σχορτσανίτης 3, Μπράμος 6 (1), Κάρι 19 (3), Μασιούλις 8 (1), Ούκιτς 6, Τσαρτσαρής 2, Διαμαντίδης 16 (2), Γκιστ 11, Ξανθόπουλος, Σκορδίλης