Στοίχιμα

Κυριακή 28 Απριλίου 2013

Το σήκωσαν οι γυναίκες

Η ομάδα χάντμπολ του ΠΑΟΚ κατέκτησε για πρώτη φορά στην ιστορία της το πρωτάθλημα της Α1 γυναικών νικώντας στον τελευταίο τελικό την Ορμή Πατρών με 25-19 μπροστά σε 800 φίλους του Δικέφαλου.

Στο πρώτο μέρος ο ΠΑΟΚ ήταν εξαιρετικός μετά το 18ο λεπτό, έκανε ένα σερί 8-1 και μετέτρεψε το 5-8 σε 13-9. Λογδανίδου, Βαφειάδου, Προκοπίδου και Στρατάκη οδήγησαν  επιθετικά τον Δικέφαλο στη νίκη και στον τίτλο. Η Τζέριτς με 4 αποκρούσεις είχε και πάλι πρωταγωνιστικό ρόλο.

Στο δεύτερο μέρος ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε καλά και διατήρησε ένα προβάδισμα 3-4 γκολ στο πρώτο δεκάλεπτο (16-12). Όσο ο χρόνος κυλούσε, ο ΠΑΟΚ απογειωνόταν προς την κορυφή και η Ορμή ξέμενε από δυνάμεις. Στο 45ο λεπτό ο Δικέφαλος ξέφυγε με 20-12 και όλα έγιναν πιο απλά.
Η κόρνα της λήξης βρήκε τον Δικέφαλο πρωταθλητή στη θέση της εκθρονισμένης Ορμή. Μία δυναστεία, μόλις ξεκινά…